Małgorzata Skowron - Projektowanie zieleni
Porady
Niezawodne irgiJeżeli ktoś poszukuje rośliny niezawodnej, niewymagającej, a efektownej przez cały rok z powodzeniem może
wybrać jedną z irg.

Pod tą nazwą (Cotoneaster) kryją się bardzo liczni przedstawiciele reprezentowani na świecie (głównie w Europie, Azji i Afryce) przez ponad 60 gatunków.
W Polsce w stanie dzikim występuje irga zwyczajna (Cotoneaster integerrimus), irga czarna (Cotoneaster niger), oraz irga kutnerowata (Cotoneaster nebrodensis).
Irgi to przede wszystkim wiele gatunków sadzonych głównie w parkach i w ogrodach przydomowych.

Irga białoobrzeżona - Variega

Na zdjęciu: irga białoobrzeżona - Variegata

Irgi uprawiane są w ogrodach, ze względu na dużą dekoracyjność: 

- ozdobą tych krzewów są ładne, często błyszczące liście, u niektórych odmian zimozielone, u innych przepięknie przebarwiające się jesienią, 

- drobne białe kwiatuszki pojawiają się w maju i w czerwcu i wówczas cała roślina wygląda jak posypana białymi kropkami, 

- bardzo efektowne są owoce różnych barw (pomarańczowe, czerwone, granatowe, obficie pokrywające gałązki i nie rzadko utrzymujące się na pędach przez całą zimę), 

- pokrój irg jest bardzo zróżnicowany od płasko pokrywających glebę kobierców przez formy pośrednie do wysokich, rozłożystych krzewów. Coraz częściej można w handlu spotkać bardzo oryginalne formy szczepione irg. 


Irga - forma piennaIrga - forma pienna
Na zdjęciach powyżej: formy pienne irg


Irgi to przeważnie rośliny niezbyt wymagające, rosnące na kamienistych, ubogich glebach. Gatunki zimozielone możemy uprawiać zarówno na stanowiskach słonecznych jak i półcienistych. Natomiast gatunki zrzucające liście w okresie zimowym, wymagają stanowisk w pełni nasłonecznionych. Ważne jest aby stanowisko było suche, gdyż irgi nie znoszą nadmiaru wilgoci.

Irga wczesna

Na zdjęciu: irga wczesnaJej pielęgnacja ogranicza się praktycznie do cięcia, chociaż nie jest ono niezbędne.
Gatunki tracące liście, można przycinać latem, po kwitnieniu. Gatunki zimozielone przycinamy wiosną, aby pobudzić krzew do intensywniejszego wzrostu.
Bardzo łatwe jest rozmnażanie tych roślin: przez sadzonki niezdrewniałe (dobra metoda dla gatunków zrzucających liście) oraz sadzonki półzdrewniałe (gatunki zimozielone). W drugiej połowie jesieni można także wykonywać odkłady. 

Irga rozkrzewiona
Na zdjęciu: irga rozkrzewiona
Irga UrsynówNa zdjęciu: irga 'Ursynów'


Do najpopularniejszych irg należą:

Irga pozioma - Cotoneaster horizontalis.
Krzew niski (do 60 cm wysokości), rozłożysty (do 2m szerokości) o pędach prawie poziomo rozpostartych na ziemi (płożących się).
Pędy rozgałęziają się na dwie strony w jednej płaszczyźnie sprawiając, że gałązka wygląda jak szkielet ryby.
Liście ma drobne ciemnozielone z połyskiem, w jesieni fantastycznie czerwone. Czerwone są też owocki, drobne, lecz pokrywające gałązki bardzo obficie i utrzymujące się mniej więcej do połowy zimy.
Irga pozioma doskonale wygląda na wszelkich skarpach. Można ją też posadzić przy murku, koło tarasu, gdzie będzie malowniczo przewieszać pędy.

Irga Dammera - Cotoneaster dammerii. 
Jest to również krzew o pędach płożących się po ziemi.
Liście są skórzaste, lśniące i nie opadają na zimę, a więc irga ta jest krzewem zimozielonym. Połączenie tych liści z koralowymi owocami jest bardzo efektowne. Zastosowanie jest takie samo, jak poprzedniego gatunku, wymagania również podobne, lecz wrażliwość na mróz jeszcze większa, a więc okrycie jest konieczne, zwłaszcza w bezśnieżne zimy. Jest to gatunek bardzo ekspansywny krzewy tak silnie rozrastają się na boki, że mogą zagłuszyć otaczające rośliny.

Irga błyszcząca - Cotoneaster lucida. 
Wyrasta do 2 m jak dosyć szeroki krzew. Liście w ciągu lata są ciemnozielone, jesienią zaś pięknie czerwienieją. Dekoracyjne są również czerwone owoce. Krzew doskonale nadaje się na żywopłoty formowane i nienormowane. Dobrze rośnie na średnio żyznych glebach, wymaga natomiast dość dużo światła. Jego niemałą zaletą jest wytrzymałość na mróz i na warunki miejskie, dlatego w miastach najczęściej można go spotkać.

Irga rozkrzewiona – Cotoneaster divaricatus. Jeden z najpiękniejszych gatunków o wspaniałym jesiennym przebarwieniu liści, również obficie owocujący. Krzew wysokości 1,5-2 m, z szeroko rozkładającymi się gałęziami. Nadaje się do sadzenia w grupach i w formie ciętych szpalerów. Dobrze znosi warunki miejskie.

Irga pomarszczona - Cotoneaster bullatus.
Krzew o walorach i wymaganiach jak poprzedni, ale o dużo większych rozmiarach. Dorasta do 3 m wysokości i średnicy.

Irga wielokwiatowa - Cotoneaster multiflora. Irga ta kwitnie obficiej od innych jest jedną z niewielu irg, których główną ozdobą są kwiaty. Jest to wysoki krzew, osiągający około 2 m, równie szeroko się rozrastający. Liście ma dość duże, jesienią nabierające złocistej barwy. Kwiaty są białe, dość duże (jak kwiaty poziomek), zebrane po kilkanaście w pęczki. Krzew kwitnie w maju, a w końcu sierpnia i we wrześniu dojrzewają czerwone owoce, które dość łatwo opadają.Irga poziomaIrga pozioma
Irga poziomaNa zdjęciach: irga pozioma


Porada:

Irgi są świetnymi roślinami okrywowym, posadzone w rozstawie co 100 – 70 cm z czasem szczelnie pokryją glebę – zwłaszcza odmiany ‘Eicholz’, ‘Ursynów’, ‘Major’, ‘Coral Beauty’. W miejscach trudno dostępnych (wąskich pasach, pod drzewami itp.) mogą z powodzeniem zastąpić trawnik. Doskonale też umacniają skarpy.
Nadają się do donic i skrzyń, gdzie ładnie przewieszają pędy. Odmiany krzewiaste są niezastąpione w żywopłotach formowanych i nienormowanych.


Inne porady i felietony
dorobek zawodowy |  referencje |  oferta |  portfolio |  porady |  kontakt
2010 © Wszystkie prawa zastrzeżone. | de-sign.pl
?>